Historia Powstania

Wszystko zaczęło się w styczniu 2010 roku, kiedy Andrzej Krasoń powiesił w polskim sklepie ogłoszenie dla chętnych, którzy chcieliby pograć w piłkę nożną. Pierwsze spotkanie-trening odbyło się 31 stycznia 2010 roku na boisku na Horspath Road w Oxfordzie.

Z późniejszych zawodników Żubrów na pierwszym treningu pojawili się, oprócz Andrzeja Krasonia, Damian Mordarski, Tomasz Serednicki i Zbigniew Serednicki.

Przez kilka miesięcy drużyna istniała bez nazwy, lecz w końcu Andrzej Krasoń zaproponował nazwę "Żubry", którą przegłosowali ówcześni zawodnicy. Głównym powodem wybrania tej nazwy, była chęć zakomunikowania, każdemu Polakowi który w jakikolwiek sposób się z nią zetknie, iż jest to Polska drużyna.

Do kwietnia grupa liczyła już około piętnastu osób i wtedy też nastąpił mały kryzys, gdyż większość osób, nagle z dnia na dzień zrezygnowała z trenowania. Na szczęście było to tylko przejściowe i w maju liczba osób wróciła do poprzedniego stanu. Drużyna rozegrała kilka sparingów i pojawiła się propozycja przystąpienia do rozgrywek ligowych. Pod koniec tego samego miesiąca odbył się sparing z inną polską grupą, która spotykała się na Blackbird Leys w Oxfordzie.

W połowie czerwca główni założyciele drużyny, Andrzej Krasoń, Damian Mordarski, Tomasz Serednicki, Zbigniew Serednicki oraz Ryszard Rogala ostatecznie zdecydowali się na zgłoszenie zespołu do rozgrywek ligowych w Upper Thames Valley League. Pod koniec czerwca doszło do połączenia Żubrów z wcześniej wspomnianą grupą z Blackbird Leys. Z pierwotnej drużyny Żubrów oficjalnymi zawodnikami ostatecznie zostali, oprócz pięciu założycieli, Łukasz Janik, Marcin Samoluk, Łukasz Woliński, Mariusz Madzelewski i Adrian Matla. Z grupy z Blackbird Leys do zespołu dołączyli Bartłomiej Hryniów, Emil Horbaczewski, Maciej Pałka, Jacek Korda, Piotr Kozłowski, Łukasz Dzialuk, Dawid Smyk, Paweł Jaskólski i Rafał Popiołek. Przed rozpoczęciem sezonu do drużyny dołączyli jeszcze Marcin Walendowski i Tomasz Kacprzak. Razem zespół liczył 21 zawodników.Pierwszym trenerem został oczywiście Andrzej Krasoń.

5 września 2010 roku Żubry Oxford rozegrały swój pierwszy oficjalny mecz. Był to wyjazdowy mecz ligowy z drużyną Black Head Bletchingdon. Drużyna wystąpiła w składzie:

Janik - Samoluk(c), Hryniów (Smyk), Kozłowski, Korda, Krasoń (Jaskólski), Rogala, Pałka, Walendowski, Woliński, Dzialuk.

Mecz zakończył się porażką Żubrów 3:1, a pierwszą historyczną bramkę zdobył Łukasz Woliński.

Żubry Oxford przed meczem z  Black Head Bletchington 5 września 2010.

Górny rząd od lewej:

Kozłowski, Woliński, Krasoń, Korda, Janik, Smyk, Rogala, Kacprzak, Popiołek.

Dolny rząd od lewej:

Hryniów, Jaskólski, Z. Serednicki, Walendowski, Dzialuk, Samoluk, Pałka.

W lutym 2011 roku został opracowany herb drużyny.  Wykonawcami herbu byli Klaudiusz Witczak z Koszalina, który wykonał projekt i pomysłodawca Bartłomiej Hryniów.

W sezonie 2015/2016 Żubry Oxford po raz pierwszy wystawiły 2 zespoły do rozgrywek. Pierwszy zespół występował w Oxford City F.A. Premier Division. Natomiast druga drużyna  w dotychczasowych rozgrywkach Critchleys Upper Thames Valley League. Rezerwy rozwiązano po zaledwie jednym sezonie. Pod koniec tego samego sezonu wystartowała sekcja kobiet.

Żubry OxfordChinnor Res FC
Żubry Oxford 2:1 Chinnor Res FC